150mm Dual Action Variable Speed Palm Sander 350W/230V DAS150PS
Skip to product information
Reviews 5 Stars
Rated 4.69/5 by over
1,000 reviews
Sealey Tools 150mm Dual Action Variable Speed Palm Sander 350W/230V DAS150PS
In stock - Ready to ship
Payment methods
  • American Express
  • Apple Pay
  • Diners Club
  • Discover
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
1-3 days tracked delivery
30-day returns policy
Description
Ergonomic and compact lightweight sander. Brushless motor with constant speed control even whilst under load. 7-Stage variable speed control. Digital display. Supplied with dust-free Ø150mm backing pad, four sanding discs and dust extraction hose.
  • Model No DAS150PS
  • Brand: Sealey
  • Motor Power: 350W
  • Nett Weight: 1.38kg
  • Noise Power/Pressure: 90/80dB(A)
  • No-Load Speed: 4000-10000rpm
  • Orbit Size: Ø5mm
  • Pad Size: Ø150mm